Попередній місяць Серпень Наступний місяць Попередній рік 2019 Наступний рік
     
ВИПАДКОВЕ ФОТО
Чемпіонат України з фрі-файту серед юніорів та дорослих та Всеукраїнський турнір пам

Тренування з мікс-файту

ПАРТНЕРИ

Лого ІФОФБМ

Лого Ютім
Розгорнути
23.5.2013

Віктор Мацикур: "Правильне харчування - 50% успіху у спортзалі"


Правильне харчування - близько 50% успіху занять людини у спортзалі, вважає президент федерації бодібілдингу та фітнесу Тернополя Віктор Мацикур.

Окрім звичайного покращення раціону, існують різноманітні харчові добавки, здатні покращити результати спортсмена від занять у спортивному залі. Сюди входять гейнери, протеїни, амінокислоти та вітаміни. Детальніше про кожен з цих видів Віктор Мацикур розповів у інтерв’ю кореспонденту "RIA плюс"

Харчування – це приблизно 50% успіху всієї роботи в спортзалі, - каже Віктор Мацикур. - Це стосується і здоров'я, і зовнішнього вигляду людини. Жодними тренуваннями ми не досягнемо результату, якщо не будемо правильно харчуватися. Перше, що потрібно зробити людині, яка вирішила займатись у залі – це впорядкувати своє харчування. Відмовитись від зайвих продуктів – жирних, смажених, напівфабрикатів, які нічого доброго нам не дають.

Крім якості, харчування також потрібно впорядкувати кількісно. Один із секретів – це коли людина звикла правильно снідати. Сніданок має бути повноцінним. Це може бути перша страва, вівсянка чи інші види каш, а також якась білкова їжа, наприклад, яєчня. Обід має бути дещо меншим за об’ємом, а вечеря – ще меншою. З точки зору раціонального харчування, дві третини їжі людина повинна вживати у першій половині дня – причому як за обсягом, так і за калорійністю. А вже на вечерю, як правило, залишаються салати, творог, фрукти, риба тощо.

Після впорядкування щоденного процесу споживання їжі наступним кроком спортсмена може стати додавання у раціон продуктів спортивного харчування – так звана фортифікація харчування. Вона націлена, у першу чергу, на покращення спортивних результатів, допомагає вберегти тіло від перетренування. Для цього ми додаємо необхідні порції білків, жирів та вуглеводів, а також мікро- та макроелементів.

Мабуть, найпопулярнішим продуктом спортивного харчування є гейнер. Що ви можете про нього розповісти?

- Це поширене слово в спортивному світі, але часто люди не розуміють, що воно означає. Гейнер від англійського Gain – рости. Це, як правило, порошок – суміш, яка складається на 70% з різних видів вуглеводів (а простіше, цукрів), та на 30% із білку. Особливість гейнера – його висока калорійність. Для порівняння – якщо людина з'їдає 3-4 тарілки різноманітної їжі протягом дня, вона отримує 2000 кілокалорій. Щоб отримати ті ж самі 2000 кілокалорій з гейнера, потрібно розмішати із рідиною (водою або молоком) 7-8 ложок порошку і спожити смачний коктейль. Він добре замінює прийом їжі, людина швидко відновлюється.

Так що за допомогою гейнера можна швидко додати у вазі. Це потрібно людям, які хочуть швидко поправитись, і тим, у кого природний швидкий метаболізм (обмін речовин). Хоча слід пам‘ятати, що вага зросте і за рахунок жирових відкладень.

Вуглеводневим вікном слід скористатись

- Скільки ви радили б приймати гейнера в день і як його поєднувати зі звичним раціоном?

Є два ключових моменти, коли це працюватиме найкраще. Перший - це зранку, одразу після пробудження. Після сну в людини величезний дефіцит калорій. Тому дуже добре в цей момент гарно поснідати і випити коктейль з гейнера. Це добре компенсує потреби організму. Другий момент – це одразу після тренування. У тіла є період, який називають вуглеводневим вікном. Це проміжок після закінчення тренування, який триватиме близько 40 хвилин. Все, що буде спожито людиною у цей момент, буде засвоюватись із надзвичайною ефективністю. Цим варто скористатися. Коли вуглеводневе вікно зачиняється, тіло повертається у звичний режим засвоєння вуглеводів.

Є ще третій момент - гейнер варто приймати тоді, коли є багато часу між прийомами їжі. Тобто якщо між сніданком та обідом проходить 6-7 годин. Це дуже довго, але так інколи буває. Такий проміжок часу варто розділити навпіл та випити коктейль із гейнера. Він замінить прийом їжі. За його допомогою можна підвищити частоту харчування. Адже є такий жарт, що бодібілдери харчуються лише раз в день - від ранку і до вечора.

Як правильно вживати гейнер – якою має бути концентрація порошку до рідини?

Тут варто слухати поради виробника. Рекомендації можуть бути різні. Основою гейнера, як правило, є мальтодекстрин (патока – прим. авт.) та молочна сироватка. Хоча бувають і альтернативи. Тому багато залежить саме від основи. На кожній упаковці виробник має вказати середній випадок концентрації продукту. Тут багато що залежить саме від конкретної людини, адже якщо одна з них важить 50 кг, а інша – 100, то ці середні показники можуть відрізнятись. А загалом - дзеркало не обманює. Якщо людина за 2-3 тижні вживання гейнера не бачить жодних змін, значить, порцію потрібно збільшити. І навпаки – якщо людина починає інтенсивно набирати зайву жирову масу, її потрібно зменшити.

Яким виробникам гейнерів ви би радили довіряти?

Я надаю переваги виробникам із США і Канади. У них високі стандарти якості, там фактично неможливо придбати прострочений чи неякісний продукт. Тобто це є майже 100% гарантія, що ви купуєте саме те, що повинні. Вітчизняних чи російських виробників я не дуже раджу. Технологія переробки молока, сироватки чи сої достатньо складна. Для цього потрібні цілі заводи, які можуть це робити, а у нас їх немає. Відтак, на жаль, нашим виробникам я б не довіряв. Така реальність, що вони перефасовують імпортну сировину і часто роблять це не зовсім совісно. Номінально завищують вміст білка, економлять на дорогих інгредієнтах тощо.

Протеїн – для бажаючих набрати "правильну" вагу

- Окрім гейнерів, у спортивному світі також популярний протеїн. Що він собою являє?

Протеїн, "білок" на латині, – це продукт, який має тільки природне походження. Тобто він не синтезується і не може бути штучним. Те саме стосується і патоки, яка є продуктом переробки картопляного чи кукурудзяного крохмалю. Як правило, протеїновий концентрат у порошку - це продукт переробки молока. Хоча можуть бути також протеїни соєві, яєчні, сироваткові й інші види. Тобто сировина натуральна – технології такі, що зберігається сама структура білка. На відміну від гейнера, його співвідношення 70% білків до 30% вуглеводів. Невелика кількість вуглеводів потрібна, щоб він був смачним. Також вона дозволяє білку краще засвоюватись.

На відміну від гейнера, кому б ви більше радили звернути увагу на протеїни?

Протеїн більш важливий тим, хто хоче набирати якраз якісну вагу. Тобто людям, які нікуди не поспішають і бажають набирати вагу саме за рахунок м'язів, а не зайвого жиру. Він також потрібен тим людям, які в силу різних причин повинні багато фізично працювати. Їм він потрібен для того, щоб нормально функціонувати, і не хворіти. Люди, які у раціоні недобирають білка дуже понижають свій імунітет. Після кількох років низькобілкових, часто незбалансованих вегетаріанських, дієт людина починає хворіти.

Тобто всі, хто відчуває, що їхня важка фізична праця вимагає достатньої дози білка для відновлення, можуть спокійно вживати протеїн. Не обов’язково вони мають бути спортсменами.

- Рекомендації по частоті вживання протеїну відрізняються від гейнера?

- Білкове вікно, на відміну від вуглеводневого, триває довше – близько однієї години після закінчення тренування. Це час, коли весь спожитий білок буде відмінно засвоюватись. Є інші критичні моменти – це ранок. Протеїн радять вживати ще до сніданку. Можна заповнювати ним великі прогалини в харчуванні, він теж є хорошим замінником їжі. Хоча у нього нижча калорійність, і він не так добре втамовує апетит, як гейнер.

До спортивного харчування також відносять комплекси вітамінів. Яка їхня специфіка?

Так, вони мають свою специфіку, на відміну від тих комплексів, що продаються в аптеках. Аптечні розраховані на середньостатистичну людину в середніх умовах. Є рекомендована денна норма (РДА), розрахована на певні умови. Цього в більшості випадків достатньо для того, щоб забезпечити людині необхідну кількість вітамінів. Однак спортсмену, який працює на підвищених „обертах”, цього недостатньо. Він потребує більших доз. Однак тут не слід розуміти, що якщо аптечні вітаміни приймати скажімо в двійній чи трійній дозі, то це буде оптимально. Спортивні вітаміни від аптечних комплексів відрізняються саме особливим співвідношенням складу вітамінів та мікроелементів, а не тільки дозами. Якщо ж приймати аптечні комплекси удвічі-втричі більше – то можна отримати багато негативного ефекту, гіпервітаміноз за окремими вітамінами, камені у нирках. Приймати спортивні комплекси варто, коли людина дійсно важко тренується і ставить цим підвищені вимоги до свого організму. Взагалі у виборі спортивних добавок, організації раціонального харчування і тренувального процесу слід керуватися здоровим глуздом, правилом «золотої середини» - не забагато і не замало. Прислухайтеся до наукових досліджень, а не пліток, а також до досвіду і авторитету тренера чи консультанта.

Від якісного продукту побічних ефектів немає

- Попри всі позитивні характеристики, чи приносять гейнери або протеїни шкоду організму?

Якщо б вони були шкідливими, то не продавалися б у супермаркетах та магазинах. У США це саме так організовано. Тобто є, звичайно, і спеціалізовані спортивні магазини, де продають харчування однієї чи багатьох фірм. А у звичайних супермаркетах є відділи поруч із хлібом, молоком та м’ясом, де також продаються протеїни, гейнери та амінокислоти на будь-який смак та гаманець.

Спортивне харчування побічних ефектів не має. Можна отримати хіба що розлад шлунку. Якщо прийняти забагато білка, організм не може його швидко засвоїти. Але це властиво будь-якій їжі. Єдине застереження – щоб продукт був якісний, від хорошої фірми. Не радять вживати протеїн і людям, у яких є розлади травлення, погано працюють нирки.

Переглядів: 2905

Розповісти друзям

Схожі матеріали
Ви ввели неправильний код!


Додати коментарНОВИНИ ММА

НОВІ СТАТТІ

ДРУЖНІ САЙТИ
Мікс-Файт клуб «Вікінг»
м. Івано-Франківськ, 2010-2019

Розробка та супровід сайтів — «Сайти під ключ»
95252vk