Попередній місяць Грудень Наступний місяць Попередній рік 2021 Наступний рік
   
ВИПАДКОВЕ ФОТО
Чемпіонат України з фрі-файту серед юніорів та дорослих та Всеукраїнський турнір пам

Тренування з мікс-файту

ПАРТНЕРИ

Лого ІФОФБМ

Лого Ютім
Розгорнути
28.9.2010

Народження змішаниих єдиноборств


Один з найдавніших видів спорту - єдиноборства - поширились задовго до нашої ери, та за час свого існування зазнали багато змін, які в останні роки набули особливо стрімкий характер. Не є винятком у цьому сенсі і змішані єдиноборства. Але якщо в більшості видів зміни стосуються, в першу чергу, правил проведення змагань, то для змішаних боїв це відноситься до зростання їхньої популярності у всьому світі.

Визнання змішаних боїв - незаперечний факт і заперечувати це можуть тільки ті, хто або взагалі не стежить за подіями у світі спорту або, з якихось причин відчуває до змішаних єдиноборств неприязнь всупереч будь-яким об'єктивним фактам.
Лише з великою часткою умовності змішані бої можна віднести до молодих видів спорту і те, тільки якщо говорити про сучасну історію.
Різні автори дотримуються різних версій виникнення змішаних єдиноборств.

За точку відліку сучасної історії боїв без правил можна прийняти 12 жовтня 1993 року, коли в американському Денвері (Колорадо) пройшов комерційний турнір з гучною назвою «Війна світів» (War of the Worlds). У ньому взяли участь представники сумо, боксу, карате, кікбоксингу, панкратіону і джиу-джитсу.Но і в США змішані бої виникли не на порожньому місці.

Ще в 1914 році японський майстер дзюдо і джиу-джитсу Міцуо Маеда (Mitsuo Maeda), прозваний «Каунт Кома» (Count Koma), що означає «Граф битви», приїхав до Бразилії. В якості подяки, за допомогу, надану йому видатним бразильським політиком Гастао Грейсі (Gastao Gracie), Кома зголосився навчити мистецтву джіу-джитсу сина Гастао - Карлоса. Карлос Грейсі, у свою чергу, навчив своїх братів.
Карлос Грейсі (рід 1901) - старший з п'яти братів. Імена інших: Освальдо, Гастао, Джордж і Хеліо (1913). Карлос почав займатися у Маеди, коли йому було 19 років. Пізніше, Карлос навчив джиу-джитсу інших своїх братів.

До цього в Бразилії не було іншої техніки бою крім боксу і капоейри. Капоейра - національне бойове мистецтво, більше схоже на танець, і не стало популярним за межами країни, а в боксі бразильці ніколи не були неперевершеними. Тільки джиу-джитсу включало в свій арсенал техніку ведення бою на землі. Карлос і його брати зробили ім'я своєї сім'ї знаменитим, борючись у численних поєдинках - як на вулиці, так і у показових боях.

Першу академію джиу-джитсу Карлос Грейсі відкрив у місті Белем в 1925 році. І, також як і Маеда, борці з академії почали викликати на бої інші школи. Самим знаменитим з братів став наймолодший - Хеліо. Він перемагав всіх своїх супротивників і незабаром став найсильнішим бійцем (Хеліо у своїй кар'єрі зазнав тільки дві поразки, поступившись японцеві Кімура і своєму учневі Вальдемару Сантане).
Бої велися без відліку часу, без будь-яких правил і без перерв до повної перемоги одного з бійців. 70 років бразильці билися тільки один з одним, поки в 80-і роки в США не перебралася частина клану Грейсі на чолі з Хеліо Грейсі - «патріархом» бразильського джиу-джитсу.

Два знаменитих сина Хеліо - Хойса і Хіксон допомогли популяризувати джиу-джитсу Грейсі (бразильське джиу-джитсу) у США, Японії і по всьому світу, здобуваючи перемоги в чемпіонатах з боїв змішаного стилю.

Перемогу в першому турнірі з боїв змішаного стилю в Денвері відсвяткував боєць бразильського джиу джитсу Рой Грейсі (Royce Gracie). Так народилася американська формула мікс файту UFC (Ultimate Fighting Championship), що можна перекласти як «бій без межі, без обмежень». Неформальним назвою боїв без правил за версією UFC стало слово «Октагон». Тому що всі поєдинки проводилися на рингу з восьмикутним огорожею.

Однак, говорячи про історію, не можна забувати, що перші згадки про подібні поєдинках можна зустріти в літописах ще у древніх греків. У ті давні часи якась подоба мікс файту була навіть олімпійським видом спорту. Історії відомо про поєдинки бійців на Олімпійських іграх, починаючи з 648 року до нашої ери. Греки називали цей вид єдиноборства «панкратіон» від слів пан і кратос, що в зразковому перекладі звучить як «всіма силами».
В епоху відродження спортивного руху в 19 столітті і на початку 20-го століття в деяких країнах (наприклад, у Німеччині, Англії, США) були популярні своєрідні «крос-матчі», в яких боксер, наприклад, виступав проти борця. Або європейський чемпіон з французької боротьби проти японського майстра джиу-джитсу. У Японії в пізньому середньовіччі також існували турніри подібного роду, де можна було перемогти або ефективним ударом, або силовим утриманням у вигляді больового прийому.

У 1920-х роках поєдинки проводилися в Бразилії, а в 70-х у Японії. Головним ідеологом мікс файту у ті роки був не хто інший, як Брюс Лі, який пропагував у США свою теорію змішаного стилю східних єдиноборств.
Проте, ніякого чіткого, організованого характеру ці змагання не носили, і ряд з них (такі як панкратіон або японські середньовічні чемпіонати) зникли.
Організовані турніри та чемпіонати зі змішаних поєдинків почали проводитися майже одночасно в ряді країн світу.

У Японії змішані єдиноборства отримали назву PRIDE («Гордість»), і придбали величезну популярність. Перший турнір PRIDE Fighting Championships (PRIDE FC) відбувся в Токіо 11 жовтня 1997. З тих пір пройшло більше 60 турнірів під егідою Pride. Як одна з найпопулярніших організацій MMA (Mixed Martial Arts) у світі, Pride транслювався в 40 країнах світу. Pride також належить рекорд глядацького інтересу. Спільний турніру з Pride і K-1 Shockwave / Dynamite, що пройшов у серпні 2002 року, зібрав 71 тис. глядачів, більш ніж 67 тис. чоловік залучив PRIDE Final Conflict 2003. Широке поширення в Японії окрім версій змішаних боїв Pride і K-1, отримала версія Bushido, в Голландії - 2 Hot 2 Handle, в Бразилії - Vale tudo.

На початку 2007 Dream Stage Entertainment продало Pride братам Фертітта, співвласникам Zuffa, яким належала конкуруюча організація Ultimate Fighting Championship (UFC).
Нещодавно створена ще одна організація, уніфікуються версії чемпіонатів з боїв без правил: Всесвітній альянс змішаних бойових мистецтв (WAMMA).

Помилково було б стверджувати, що до 90-х років у нас в країні не існувало боїв без правил. Ще в радянські часи існували закриті турніри з правилами, подібними канонами мікс файту. Відомо, що наприкінці 1970-х проводилися поєдинки між бійцями ВДВ. З 1981 року чемпіонати ВДВ придбали регулярний характер і стали проводитися два рази на рік - взимку та влітку. В інших Збройних силах чемпіонати з рукопашного бою проводяться з 1992 року. З початком перебудови на такі поєдинки стали допускатися глядачі. І треба сказати, навіть у такому неорганізованому вигляді бої без правил здобули у публіки чималу популярність. Починаючи з початку 1990-х років такі армійські поєдинки стали носити більш-менш регулярний характер. Але до чіткої організації їм було ще дуже далеко.

З точки зору технічного арсеналу, російська школа мікс файт М-1 не позбавлена самобутності і має свої явні особливості. І ударна техніка, і техніка боротьби плюс всілякі прийоми з інших видів єдиноборств - все це дозволяє російським бійцям вийти на світовий рівень. Найбільш популярні серед бійців мікс файт М-1 навички, отримані в сутичках з бойового і спортивного самбо. Так як самооборона без зброї - це суто вітчизняний вид змагань, то росіяни володіють тими навичками, які конкурентам часом малознайомі, або незнайомі зовсім.

З підвалів - на арену «Ювілейного»

Перший офіційний турнір зі змішаних боїв пройшов восени 1997 року в Петербурзі в Палаці спорту «Ювілейний».

Змішані бої або бої без правил, за чутками, проводилися і до 1997 року в підпільних умовах, глядацьке коло було дуже обмеженим «обраними» і, природно, такі бої не знаходили висвітлення в ЗМІ, за винятком, хіба, міліцейських хронік. Зрозуміло, що ні бійці, ні глядачі подібних заходів не прагнули їх афішувати, але громадська думка тісно пов'язувало бої без правил з криміналом.

Серед учасників змагань у «Ювілейному», які отримали статус відкритого чемпіонату Європи, були бійці з Росії, Голландії, Італії, Бельгії та України.

То були інші часи і відповідні звичаї. Паркування перед «Ювілейним» була заповнена «навороченими» іномарками. Їх власники, більшою частиною, «круті» хлопці, прикрашені золотими ланцюгами і "гайками», прямували в зал у супроводі дівчат не найтяжчої поведінки, одягнених відповідно очікуваному шоу.

Клітка-восьмикутник, в якій проходили бої, була оточена столиками, призначеними для тих, хто не поскупився на квитки і взагалі не звик скупитися для задоволення власних непомірних амбіцій. На столиках - екзотичні фрукти, шампанське, коньяк і віскі ллються рікою, підігріваючи емоції глядачів, які, втім, більше піклуються про те, як виглядають в очах оточуючих, ніж подіями, що відбуваються.

Треба визнати, що і рівень підготовки бійців, початківців відкривати для широкої публіки саме поняття змішаних єдиноборств, залишав бажати кращого. На поєдинки виходили ті, хто хотів продемонструвати не стільки свою майстерність, скільки безстрашність у зустрічі з настільки ж відчайдушним суперником. Скільки-небудь серйозних травм, на щастя, було небагато, але багато було зламаних носів, розбитих губ, вибитих зубів, розсічених брів. Видовище супроводжувалося великою кількістю крові і саме цього, схоже, найбільше чекали тоді глядачі.

Крім усього іншого, формула проведення турніру була така, що одні й ті ж бійці по кілька разів піднімалися на майданчик для з'ясування сильнішого, а втома і вже отримані в попередніх боях травми сприяли зменшенню осмислених технічних дій і збільшенню травм. Одного з учасників, у якого був зламаний ніс, наприклад, під час короткої перерви між боями встигли звозити до травматолога, який наклав пов'язку, але звичайно, не міг вилікувати зсув хрящів. У результаті вже в перші секунди нового бою знову відкрилося сильна кровотеча, але суддя, відповідно до чинних правил і отриманими інструкціями, не став зупиняти поєдинок. Видовище в результаті вийшло, м'яко кажучи, далеко не естетичне і мало привабливе, що свідчить хіба що про вольових якостях бійця і нехтуванні їм власним здоров'ям.

У півфінал вийшли італієць Роні Ріва, голландці Родні Фаверус, Педро де Пальм, Гілберт Айвел, Боб Шрайбер і іспанець Мігель Колорадо Лопес і бельгієць Еміль Терміну. Їм протистояли російські бійці Микита Абрамов, Сергій Бичков, Сергій Тунік, Руслан Керселяна, українець Олег Цігольнік.

Були проведені й жіночі бої, в яких голландка Венді ван Марен, Луїс Шолто і Ірмі Верхоефф протистояли Марина Миколаєва, Олена Павлова та Ірина Ігнатович.

Більшість наших бійців, що дебютують на професійній арені, програли своїм більш досвідченим суперникам, тим більше, що судив поєдинки голландський рефері. Це, втім, ніяк не позначилося на насназі глядачів, які вже до середини вечора забули про патріотичні почуття і віддалися азарту, який додатково підігрівався організаторами якихось букмекерських фірм, які брали ставки на того чи іншого бійця без обмеження в будь-якій валюті.

Контингент глядачів, тоталізатор, велика кількість пиття і закусок не міг залишити сприятливого враження у більшості глядачів, які прийшли в той вечір в «Ювілейний». Не найкращі враження залишив він і журналістів, запрошених висвітлювати шоу.

Важко сказати, чого було більше в написаних після турніру статтях: ображеного самолюбства за те, що «не так посадили», неприязні до єдиноборств взагалі, яке, судячи по вбогості в ЗМІ інформації про них, зберігається і сьогодні, нерозуміння нового для більшості журналістів видовища або чогось ще. У всякому разі, висвітлення в друкованих засобах інформації відбувається в Палаці спорту «Ювілейний» 1 листопада 1997 року, виявилося більш ніж скромним і носило суто негативний характер, телебачення ж перший чемпіонат Європи зі змішаних боїв у Петербурзі взагалі гордо обійшло мовчанням.

Якщо вже турнір виявився практично непоміченим у місті, в якому проводився, то про інших містах та регіонах Росії говорити взагалі не доводиться.

Взагалі нові види спорту в нас часто з великими труднощами пробивають собі дорогу. Змішані ж єдиноборства з самого початку придбали ярлик «чужого», до цих пір доводиться чути висловлювання, що «такий спорт нам не потрібен». На щастя, не все визначається позицією засобів масової інформації, яким все ж таки доводиться рахуватися з інтересами своїх читачів і глядачів.

Не самим вдалим виявився і бренд, придуманий організаторами - «Бої без правил». Саме під такою назвою проводилися спочатку турніри зі змішаних єдиноборств. Пізніше самі організатори визнали, що воно не відображає справжнього стану справ - правил і обмежень у змішаних боях більше, ніж у багатьох інших видах єдиноборств. Крім того, воно вводило в оману потенційних глядачів і відлякувало тих, хто звик до більш «цивілізованої» обстановці на спортивних майданчиках.

Атмосфера на перших боях і правда була далека від загальноприйнятих уявлень про чесну і благородну спортивну боротьбу, а нестямні крики «Убий його!», «Порви!» І їм подібні, лише посилювали негативне ставлення значної частини публіки.

Перший чемпіонат світу з мікс-файт М-1 пройшов у Палаці спорту «Ювілейний» у Петербурзі 9 жовтня 1999 року.

Надалі великі міжнародні турніри з мікс-файту проводилися в Петербурзі два рази на рік (у квітні та жовтні), і з 2000 року стали іменуватися «Росія проти всього світу» і «Всесвітній чемпіонат з боїв без правил мікс-файт М-1» .

У тому ж році організатори турнірів придбали перший досвід підготовки телевізійних програм, присвячених змішаних єдиноборств, які виходили на різних телеканалах.

11 січня 2002 на арені «Могікан Сан Казино», недалеко від Нью-Йорка, пройшов 35-й чемпіонат UFC, на якому дебютували два російські бійця Андрій Семенов і Амар Сулоев. Це була перша поява росіян на знаменитому американському «восьмикутнику» після найяскравіших боїв Олега Тактарова в 1995 році.

13 жовтня 2002 велика група бійців з петербурзького професійного клубу змішаних єдиноборств RED DEVIL успішно виступила на великому міжнародному турнірі 2 Hot 2 Handle, що проходив у спортивному залі «Ахой» у Роттердамі, а 15 листопада в Петербурзі в Палаці спорту «Ювілейний» пройшов 4 - ї світовий чемпіонат «Росія проти всього світу».

Переглядів: 4336

Розповісти друзям

Схожі матеріали
Ви ввели неправильний код!


Додати коментарНОВИНИ ММА

НОВІ СТАТТІ

ДРУЖНІ САЙТИ
Мікс-Файт клуб «Вікінг»
м. Івано-Франківськ, 2010-2021

Розробка та супровід сайтів — «Сайти під ключ»
95252vk